Tırnak Hastalıkları

Cerrahi Tırnak Hastalıkları

Tırnak batması

Tırnak şeklinin müsait olması ya da dar ayakkabı giyilmesi sonucunda gelişebiliyor. Basit tırnak çekimi ile genellikle düzelmiyor. Tırnak yatağının onarılması gerekebiliyor.

Kanca tırnak

Tırnak şeklinin uca doğru kıvrılması ile gelişiyor. Zamanla tırnağın uç kısmı tam kapanıncaya kadar kıvrılabiliyor. Tırnak kesmek zorlaşıyor. Kemiğe baskı yaptığı için ağrıya neden oluyor, yürümeyi zorlaştırıyor. Tırnak yatağının düzetilme operasyonu ile düzelme sağlanıyor. Kanca tırnakta da tırnağın daha kıvrık çıkmasına yol açacağı için tırnağın çekilmesi önerilmiyor.

Kist ve Urlar

Çözüm

Uzmanlar tırnaklara bağlı rahatsızlığı olanlara şu öneride bulunuyor.

Her tırnak hastalığı mantardan kaynaklanmıyor. Bu yüzden her tırnak batması yada şekil bozukluğunda tırnak çekilmesi çözüm değil. Bazen sorunu daha da arttırır.Tırnak yatağının düzeltilmesi, tırnak çekilmesinden daha zor değildir, iyileşmede daha kolaydır. Hastalar tırnaklarının çekileceği endişesi ile hekime baş vurmaktan çekiniyorlar.

Tırnaklarında problemi olan kişilere vakit kaybetmeden hekime baş vurmalarını öneriyoruz.

Görüntü kozmotik süs unsuru olma dışında parmakların ucuna desyek vererek hassas tutma ve dokunma hissini sağlama özellikleri olan tırnaklarda meydana gelen batma, şekil bozukluğu gibi hastalıklar zamanında hekime baş vurulmadığında bir sağlık soruna neden oluyor.

İSTANBUL TIP MERKEZİ CİLDİYE UZMANI Toplumda tırnak hastalığı oranı kabaca yüzde 8-10 oranlarında. Yaz mevsiminde tırnakla ilgili sorunlarda mantara bağlı olarak artış gözlüyoruz. Tırnak preblerinin artışında yaş da önemli bir faktör. 65 yaş üstünde tırnakta problemi olanların oranı yüzde 40’a kadar ulaşıyor diyor.

Tırnak hastalıklarının büyük kısmı görüntü bozukluğunun dışında ağrı, yürüme zorluğu da yaptığında tedavi edilmeleri büyük önem taşıyor. Tırnak hastalıklarını ilaçla yada cerrahi yolla tedavi edilmelerine göre ikiye ayırmak mümkün.

İLAÇLA TEDAVİ EDİLENLER

En sık tırnak hastalığının onikomikoz denilen mantar hastalığı olduğunnu belirten Uzmanımız şöyle konuşuyor:

"Tırnaklarda renk değişimi ve kalınlaşma yapan bu hastalık yaşla birlikte artıyor. Tırnak hastalığında ailevi yatkınlık gözleniyor. Bulaşmadan çok kalıtımsal yatkınlık olan bu durumun tedavisi son derece kolay. Ağızdan alınan ilaçlarla 3-6 ay süren tedavi sonunda sorun yüzde 90’a varan oranda çözümlenebiliyor. Sedef hastalığı ve travmaya bağlı kalınlaşma ve şekil bozukluğu da sık görülen problemler arasında yer alıyor. Uzman kontrolü ve mikroskopik incelemeyle bunlar diğer hastalıklardan ayırt edilebiliyor."

EL- AYAK VE TIRNAK MANTALARI

Erkeklerde askerlik sırasında hastalığı kapmak, öyküde en sık karşılaşılan nedendir. Yurtlarda buna örnek bir başka toplu yaşam ortamıdır.

Duş, havuz, sauna, hamam gibi nemli ortamlar enfeksiyon ajanlarının rahatça barınabildiği mekanlardır. Ortak kullanılan ayakkabı, terlik, manükür ve pedükür yoluyla da bulaşabilir. Ayaklarda aşırı terleme mantara zemin hazırlar.

EL :Kandidiyazis (eresio İnterdigitalis blastomycetica)

AYAK :Vezikülobüllöz tip T. PEDİS

TIRNAK :Onikomikozis

Tırnak Mantar

Tedavisi en zor ve uzun olan tırnak mantarıdır. Çok deforme tırnak çekilir.