Sivilce Tedavisi

Hatırlarsanız ergenlik döneminizde bir çoğunuzun stresli bir gününden sonra sivilce probleminiz olmuştur. Günümüzde yalnızca ergenlik dönemindeki gençler değil ,birçok erişkin sivilceli on yıl gibi bir süre geçirmekte veya ergenlik döneminden sonra uzun bir süre sivilce problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Birçok insanda yirmili, otuzlu hatta kırklı yaşlarda sivilce görülebilmektedir. Gerçekten erişkinlerin %20 sinde kalıcı akne şikayeti vardır.

Sivilce en sık rastlanan deri hastalığıdır.İnsanların %85 kadarı yaşamlarının bir aşamasında ve ergenlik döneminde ki gençlerin ise % 80’ i sivilce problemi ile karşı karşıya gelmektedir. Henüz akneye sahip olan kişilerin 2/3 ü, bugün birçok etkili tedavi olmasına rağmen, herhangi bir Dermatoloji Uzmanından yardım almamaktadır. Sevindirici olan birçok tedavinin bu hastaların isteklerine cevap vermesidir.

Sivilce Nedir ?

Sivilce genellikle yüzü,omuzları,göğsü ve sırtı etkileyen siyah ve beyaz noktalar, iltihaplı kızarıklıklar şeklinde hafif,orta veya şiddetli şekillerde kendini gösteren iltihaplı bir cilt hastalığıdır.Sivilce dört temel hadise sonucu oluşur.

  • Derideki yağ bezlerinden artmış yağ üretimi
  • Artmış veya dengesi bozulmuş androjen (erkeklik hormonu ) salınımı
  • Kılların deri yüzeyine açıldıkları alanda meydanagelen değişiklikler. Bu deliklerden atılan ölü hücreler daha yapışık hale gelerek bu delikleri tıkarlar.
  • P.acnes denen bir bakterinin bu bölgeye yerleşmesi ise deri yüzeyinin hemen altında iltihap, şişlik ve ağrıya neden olur.

Sivilceler Tek başına Evde Tedavi Edilebilir mi?

Bazı hafif akne olguları bazı yüzeyel tedavileri evde deneyebilirler, ama bu yöntem ancak hafif vakalarda ve az sayıda kişi de etkilidir. Eğer sivilceleriniz devam eder ya da kötülerse Dermatoloğunuza başvurunuz.

Sivilceleri Patlatmak Doğru mudur?

Bazı olgularda, sivilcelerin üzerinde iltihaplı bir tepe olursa; ılık su ile cildi yıkadıktan sonra temiz elle yapılacak iki parmak arasında hafifçe sıkma işlemi faydalı olabilir. Bununla beraber, eğer çok fazla basınç uygulanır veya sivilce kanayıncaya kadar sıkılırsa, deri altındaki dokulara zarar verilebilir. Derinin bu derin tabakası olan dermis zedelendiğinde sivilceler iz bırakabilir.

Bazı Gıdalar Sivilcelere neden olabilir mi?

Bazı kişiler çikolata yedikten sonra sivilcelerinin aniden artığını ifade etmektedirler.Veya soda içtiklerinde, veya pizza ve patates kızartması yediklerinde de alevlenme olduğunu tarif etmektedirler.Bunun doğru olduğunu düşdündükleri için de, bu gıdaları yememektedirler. Bununla birlikte birçok kişi gıdaların önemli bir faktör olmadığını düşünmektedir.Oysa tavsiye edilen tüm vücut sağlığını koruyan bir gıda rejimnin uygulanmasıdır. Diyet sadece %2 olgu da sivilcelerin artmasına neden olur.

Ne zaman uzman doktor tedavisi uygulanmalıdır?

Eğer sivilceleriniz hafifse, benzoil Peroksitli ilaçları kullanabilirsiniz, fakat iki ay da iyileşme olmazsa, bir doktor ile görüşmelisiniz. Birçok tedavi yöntemi uygun olmasına rağmen , gereksiz zaman kaybına neden olabilir.Genelde tedavi için uzun süre beklemek, aknenin şiddetlenmesine ve daha uzun sürede tedavi edilmesine neden olur.