0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

Prostat

Erkeklerin Yaşam Kalitesini Etkiliyor

Prostat enfeksiyonları, iyi huylu ve kötü huylu büyümeleri, erkeklerin cinsel sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Prostat hastalıklarına karşı 45 yaşından sonra düzenli olarak senede bir prostat muayenesi ve PSA(Prostat Spesifik Antijen) tahlili yapılması gereklidir.

Prostat bezinin hastalıkları yaşam kalitesi etkileyen ciddi sorunlara neden olabilir. Prostat bezinin hastalıkları farklı yaşlarda ortaya çıkıyor. Enfeksiyonlar, abseler genç yaşta şikayetlere neden olurken, prostat bezindeki büyüme genellikle 45 yaşından sonra görülür.

İdrar torbasının hemen altında idrar yolunun başlangıcında bulunan prOstat bezinin yaklaşık 18-22 gram ağırlığında olduğunu belirten İSTANBUL TIP MERKEZİ üroloji uzmanı prostat bezinin işlevleriyle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:

Prostatın meniyi oluşturan sıvının bir kısmını üretme görevi vardır. Bu sıvı idrar yolu iltihaplarını önleyen çinko gibi maddeler, sperm hücrelerinin hareketini enerjisini sağlayan maddeler ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen prostaglandin gibi maddeler içerir.

Prostat bezinin direkt olarak cinsel fonksiyonla bir ilişkisi bulunmuyor. Ancak prostat bezindeki iltihapların, büyümelerin, verdiği sıkıntı cinsel isteksizlik, cinsel güçte azalma ve erken boşalma gibi cinsel fonksiyon bozukluğuna neden oluşturduğunu da unutmamak gerekiyor. Mevsimlerin prostatla ilgili şikayetler üzerinde de etkisi bulunuyor. Özellikle soğuk hava, büyümüş olan prostatın daha da şişmesine neden oluyor ve hastanın şikayetlerini arttırıyor.

Prostat Hastalıklarının Belirtileri:

 • İdrarda yanma
 • Acil işeme hissi
 • Sık idrara çıkma
 • Ateş
 • Yumurtalardan makata doğru yayılan ağrı ve dolgunluk hissi

PROSTAT İLTIHAPLARI

Genç hastalarda bel soğukluğu ve cinsel hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Yaşlı hastalarda ise prostatın büyümesine bağlı olarak idrarın boşaltılamamasıyla ile ortaya çıkar.

 • Prostat Abseleri:Daha çok şeker hastalarında, vücut savunması bozuk olanlarda görülür. Ateş, titreme, idrar yanmada zorlukla gelişir.
 • Prostat Kistleri:Meni hacminin azalması,sperm sayısının azalması ve buna bağlı çocuk olmamasıyla sonuçlanabilir.
 • Prostatın İyi ve Kötü Huylu Büyümeleri:Genellikle 45 yaşından sonra büyüme görülmeye başlar.Yaş arttıkça görülme sıklıkları artar.60 yaşındaki erkeklerin yarısından çoğunda, 70-80 yaşlarındaki erkeklerin çoğunda belirtiler vardır. İdrar yapmada zorluk, tazyikinde azalma, idrar kalınlığında incelme,idrar kaçırma, böbrek yetmezliği görülebilir.

Prostat Hastalıkları Önlenebilir mi?

Prostatın cinsel yolla bulaşan iltihapları korunmasız cinsel ilişkilerden kaçınmakla önlenebiliyor. Prostatın büyümesi ve idrar yollarındaki darlıklara,taşlara bağlı iltihaplar ise zamanında tedaviyle çözülebilen sorunlar arasında yer alıyor.

Prostatın selim ya da kötü büyümeleri yaşın artmasıyla ve buna bağlı hormonal dengenin bozulmasıyla oluşuyor. Yaş artıkça görülme sıklıkları artar. Özel önleyici bir ilaç yoktur. Finasterid grubu ilaçlar, selim prostat büyümelerinde 40 gramdan büyük prostatı, 1 yılda yüzde 20-25 civarında küçültürler. İlacı bırakınca 3 ay sonra tekrar prostat büyümeye başlar. Alfa-blokerler mesane boynunu açarak daha rahat idrar yapmaya yardımcı olurlar. Bunlarla rahatlamayan yada idrarını boşaltamayan hastalara cerrahi tedavi uygulanır.

Prostat Kanseri

Prostat Kanseri Prostat bezinin kötü huylu büyümesidir. 40’lı yaşlarda görülmesine rağmen 50 yaşından sonra görülme sıklığı artar. Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser çeşididir.

Teşhisi

Üroloji hekimi tarafından yapılan muayenesinde prostatta sertlik varsa PSA denen kan tetkiki yüksekse kanserden şüphelenilir. Prostat biyopsisi ile kesin tanıya gidilir.

Belirtileri

Prostat büyümesinin belirtileriyle benzeşir. Eğer kanser bel kemiklerinide tutmuşsa belde ve kemiklerde ağrılar görülür. Erken evrede hiçbir belirti vermeden seyredebilir.

Ne Yapılmalı?

45 yaşından sonra mutlaka senede bir defa prostat muayenesi ve PSA Tahlili yapılmalıdır.

Tedavi Şekli?

Hastalığın evrelerine göre;

 • Hormonal tedavi
 • Cerrahi tedavi
 • Işın tedavisinden yararlanılmaktadır.

Prostat, erkeklerde bulunan, idrar kesesinin altında yer alan bir salgı bezidir. Prostat büyümesi prostat bezinin en sık görülen hastalıklarından bir tanesidir. 50 yaş üzeri erkeklerin sağlık sorunlarından biridir. Hastalık idrar şikayetleri ile belirti vermeye başlar.

 • Sık idrara gitme,
 • gece sık idrara kalkma,
 • kesik kesik ve damla damla idrar yapma,
 • idrarı tam boşaltamama

gibi şikayetler görülür.

Eğer tedavi edilmezse, obstrüktif üropotiye (idrar yollarının tıkanması) ve zamanla böbrek yetmezliğine kadar yol açabilir. Kötü huylu prostat büyümeleri (prostat kanserleri) de olabilir. Bu tür büyümelerin erken dönemde teşhisi için 40 yaş üzeri erkeklerin senede bir kez üroloji uzmanına muayene olması ve kanda PSA tetkiki yaptırması gerekir.

İyi huylu prostat büyümesi ilaçla ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Günümüzde, prostat büyümelerinin cerrahi tedavisinde kapalı yöntemle yapılan ameliyatları (TUR) yaygın olarak tercih edilmektedir.