Büyüme ve Gelişme

Ay Ay Bebeğinizin Gelişimi

İlk Ay

Gölgeleri görmeye başlaR. Seslere, örneğin zil sesine tepki gösterir. Dikkatini çeken Bir cisme birkaç dakika gözlerini dikebilir.

İkinci Ay

Genellikle ikinci ay sonuna doğru bebeğiniz aşina yüzleri tanımaya başlar ve ilk kez gülümser. Gün boyunca daha uzun süreler uyanık kalır ve tüm geceyi uyuyarak geçirmeye başlayabilir.

Üçüncü Ay

Yüzüstü yatarken kısa bir süre başını kaldırıp dik tutabilir. Bir yandan diğer yana dönmeyi başarabilir. Sık sık gülümser ve agucuklar yapar.

Dördüncü Ay

Oyuncaklardan hoşlanacağı dönem başlamıştır. Kendisine uzatılan her şeyi yakalamak ister. Bir süre elinde tutar veya ağzına götürür. Parlak renkleri çok sever. Hareketleri gözleri ile izler. Konuşmaları basit sesler çıkararak taklit eder. Bundan bıktığında ise Sese karşı tepki gösterir. Onu yavaş yavaş besinlere alıştırmaya başlayabilirsiniz.

Beşinci Ay

Artık bebeğiniz her istediği yöne rahatça döner ve başını kolayca dik tutar. Arkasına destek konulursa uzun süre oturabilir. Gözleri ile tüm hareketleri özellikle el hareketlerini izlemeyi sever. Diş çıkarmaya başlayabilir.

Altıncı Ay

Bebeğinizin kilosu doğduğu günün iki katına ulaşmıştır. Kimsenin yardımı olmadan oturmaya çalışır ve ilk kez emeklemeye başlayabilir. Kendisine verilen şeyleri bir elinden diğer eline geçirmeye, her bulduğunu ağzına atmaya bayılır. Bardağını elinde tutarak, içindekini içmeyi becerir.

Yedinci Ay

Bebeğiniz artık ortalıkta emeklemeye alışmıştır. Bu nedenle çevresinde tehlikeli olabilecek hiç BİRŞEY bulundurmayın.Bu arada büyük bir marifetle mama, baba, anne gibi kolay sözcükleri sıralamaya başlayacaktır. Bu dönemde en sevdiği yiyecekler; bisküviler, gevrekler ve meyvelerdir.

Sekizinci Ay

Doğrulup ayağa kalkmaya çalışır. YOrulmadan ve desteğe gerek duymadan daha uzun süreler oturabilir.

Dokuzuncu Ay

Bir eliyle destek alarak veya almadan ayakta durabilir. Eliyle destek alarak çevreyi hiç yorulmadan süratle emekleyerek koşar.

Onuncu Ay

İki elinden tutulduğunda birkaç adım atmaya başlayabilir. Basit sözcükleri anlar ve taklit etmeye çalışır. Yabancılara karşı çekingendir. Baş parmağı ile cisimleri tutup kaldırır.

Onbirinci Ay

Bebeğin çok hareketli olduğu bir dönemdir. Bir süre tek başına oynamaktan zevk alır,Eskisi kadar uzun süreli uyumaz. Çorap ve patiklerini tek başına giymeye çıkarmaya çalışır. Oturduğu yerden kalkar, bir süre ayakta durur ve yine yerine oturur. Kaşıkla yemek yemeye çalışır. Bazı sözlerini anlamak mümkündür. Yapma sözünün anlamını öğrenir.

Onikinci Ay - 1 Yaş

Oyun kafesinde çıkıp tek başına ilk adımlarını atmaya başlar. İstediğinde oyuncaklarını verir ve geri alır. Çevresindekilerin kendisini dinlemesine bayılır. Sözcük dağarcığı zenginleşir. Sözleri anlaşılmaya başlar.